Oprema ekipe
- Suprotstavljene ekipe SUPER HBL moraju imati gornji dio dresa različite boje. U slučaju da obje ekipe imaju istu boju dresa prednost ima domaća ekipa, a gostujuća ekipa mora nastupati u rezervnoj varijanti dresa.
- Na službenoj internetskoj stranici objavljuje se za svaku natjecateljsku sezonu boja dresova za domaću ekipu u SUPER HBL-i.
- Kapetani klubova tijekom trajanja cijele utakmice na lijevom rukavu (ruci) moraju imati kapetansku traku.
Prijava igrača/ica po disciplinama
Na susret se moje prijaviti najmanje sedam (7), a najviše dvanaest igrača (12). Iznimno jednom tijekom natjecateljske sezone može se prijaviti šest (6) igrača.
Prijavljeni igrač može nastupiti u najviše tri (3) discipline bez ograničenja.
Iznimno, jedan igrač može nastupiti u četiri (4) discipline. Tada taj igrač može nastupiti u najviše dvije (2) pojedinačne discipline (pojedinačno klasično, bližanje i izbijanje u krug, precizno izbijanje i brzinsko izbijanje.
Faze susreta
- (prva) faza:
- trojka, par klasično, pojedinačno-klasično, bližanje i izbijanje u krug.
- Ždrijebom se određuju tereni na kojima se igra pojedina disciplina.
- Zagrijavanje koje slijedi (15 min prije početka susreta) određeno je u trajanju od deset (10) min za sve igrače. Rezervni igrači zagrijavaju se ravnomjerno raspoređeni na terenima gdje se odigravaju discipline par i trojka.
- Ždrijebaju se samo staze na kojima se igraju pojedine discipline.
- Ždrijebom se određuju tereni na kojima se igra pojedina disciplina.
- U igri par klasično i trojka moguća je zamjena jednog igrača.
- Trajanje susreta je 1 sat i 15 minuta
- (druga) faza:
- Prvo (1.) brzinsko izbijanje – teren 1 i 4, izvodi po jedan (1) igrač na pozicijama 1, 2, 3 (sukladno objašnjenju 4. MTP) koji trče paralelno.
- Zagrijavanje u brzinskom izbijanju odvija se na tepihu u trajanju od tri (3) minute.
- Drugo (2.) brzinsko izbijanje – teren 1 i 4, izvodi po jedan (1) igrač na pozicijama 1, 2, 3 (sukladno objašnjenju 4. MTP) koji trče paralelno. Zagrijavanje u brzinskom izbijanju odvija se na tepihu u trajanju od tri (3) minute.
- Ekipe (istovremeno) prijavljuju oba igrača koji će izbijati brzinsko izbijanje brojevima 1 odnosno 2. Prvo izbijaju igrači sa brojem 1 i nema ždrijeba. Ždrijebaju se samo tereni za prvo brzinsko izbijanje na 3 pozicija. Drugo brzinsko izbijanje na tri pozicije izbija se na obrnutim stazama.
- Trajanje brzinskog izbijanja je 5 minuta
- (treća) faza:
- precizno izbijanje – 2x
- Ekipe (istovremeno) prijavljuju oba igrača koji će izbijati precizno izbijanje brojevima 1 odnosno 2.
- Izbijanje izvode istovremeno svi igrači na terenima 2 i 3 (redoslijed izbijanja teren 2-3-2-3).
- Parovi izbijača koji će se međusobno suprotstaviti ne određuju se ždrijebom. Igrač prijavljen kao broj jedan (1) izbija protiv protivničkog broja jedan (1). Isto vrijedi i za izbijače prijavljene pod rednim brojem 2.
- Igrači prijavljeni kao broj jedan (1) izbijaju na terenu broj dva (2), igrači prijavljeni pod broj dva (2) izbijaju na terenu broj 3.
- Ždrijebom se određuje koja ekipa započinje prva s izbijanjem. Zagrijavanje u preciznom izbijanju odvija se na tepihu u trajanju od pet (5) min.
- (četvrta) faza:
- Brzinsko štafetno izbijanje
- odvija se na terenu 1 i 4 (IV. dio), u trajanju od 5 minuta
- izvode ga dva (2) igrača iz svakog kluba, a oni trče istovremeno – usporedno
- Zagrijavanje u brzinskom štafetnom izbijanju odvija se na tepihu u trajanju od tri (3) min. Staze se određuju ždrijebom.
- (peta) faza:
- 3 x par klasično , pojedinačno-klasično
- Zagrijavanje je određeno u trajanju od deset (10) minuta. Rezervni igrači zagrijavaju se ravnomjerno raspoređeni na terenima gdje se odigravaju discipline par klasično.
- U petoj (V) fazi u disciplinama par klasično mora biti izmijenjen najmanje jedan (1) igrač u odnosu na sastav para u prvoj (I) fazi susreta.
- Voditelji prijavljuju par 1., par 2. i par 3. Nema ždrijeba već se međusobno sukobljavaju par 1.(ekipa A) – par 1.(ekipa B) zatim par (ekipa A) – par 2.(ekipa B) i . par 3.(ekipa A) – par 3.(ekipa B). Ždrijebom se određuju tereni na kojima se igra pojedina disciplina.
Na zahtjev gostujuće ekipe domaćin mora omogućiti gostujućoj ekipi trening u trajanju od 20 min na terenima sat vremena prije početka susreta.
Ako dođe do prekida igre dužeg od 30 min obavezno je zagrijavanje u prvoj (I.) i posljednjoj (V.) fazi «gore dolje».
Za vrijeme susreta na stazu smiju ulaziti samo igrači koji nastupaju ili pomažu kod izbijanja (po jedan iz svake ekipe za precizno izbijanje i po pet za brzinska izbijanje, četiri za pomoć izbijaču i jedan za pisanje pogodaka).
U disciplini bližanje i izbijanje u krugu igraja se osam (8) tura igre.
Poredak na tablici određuje se na osnovu osvojenih bodova. U slučaju jednakosti dvaju klubova gledaju se njihovi međusobni susreti: bodovi, poeni, pa punti. Ako su kubovi i daljnje u jednakosti poredak se određuje na temelju odnosa sve ukupnih poena, odnosno punata u ligi za prvaka i ligi za ostanak. U slučaju jednakosti više klubova, gleda se rezultat njihovih međusobnih susreta: bodovi, poeni, pa punti. Ako su i dalje izjednačeni gleda se za te klubove odnosa sveukupnih poena, odnosno punata u ligi za prvaka i ligi za ostanak.
Time out
Ekipa ima pravo na jedan time-out u utakmici, dopušteno ga je zatražiti u klasičnim igrama i bližanju i izbijanju u krug.
Time-out traje jednu minutu i ne može se ni na koji način nadoknaditi.
Može se zatražiti nakon završetka bacanja.
U klasičnim igrama ne može se započeti koristiti u zadnjih 10 minuta igre.
Voditelj ekipe suca traži time-out za vrijeme bacanja koje prethodi ili najkasnije prije početka novog bacanja. Jednom zatraženi time-out ne može se opozvati.
Ozljeda ili bolest igrača
Kod ozljede ili bolesti igrača i nemogućnosti nastavka daljnjeg tijeka susreta igrač nema pravo nastupa u daljnjem tijeku susreta (ni u paru). Postignuti rezultat evidentira se na sljedeći način:
- Pojedinačno klasično: igrač gubi susret: 13: x onoliko punata koliko je do tog momenta ostvario.
- Bližanje i izbijanje u krug: igrač ne gubi nužno susret već mu se priznaju do tada ostvareni rezultat, s time da se protivniku pored punata koje je postigao priznaje maksimalno šest (6) punata za svaku turu igre koju bi odigrao do kraja susreta (šest punta po turi igre).
- U igri par klasično i trojka klasično: dopušta se ekipama da nastave susret i s jednim (par) odnosno dva (trojka) igrača ako je ozljeda igrača uslijedila nakon što je već izvršena zamjena u tom paru ili trojci
- U brzinskom izbijanju: igrač koji se ozlijedi priznaje se do tada postignuti rezultat s time da protivnik mora nastaviti s izbijanjem kako bi se moglo odrediti pobjednika
- U preciznom izbijanju: igrač koji se ozlijedi priznaje se do tada postignut rezultat s time da protivnik mora nastaviti s izbijanjem kako bi se mogao odrediti pobjednik
- U štafetnom izbijanju: nakon ozlijede i odustajanje jednog od igrača, ekipa čiji se igrač ozlijedio nema pravo daljnjeg izbijanja, priznaje joj se do tada postignut rezultat s time
- da protivnik mora nastaviti s izbijanjem kako bi se moglo odrediti pobjednika. Drugi igrač koji nije odustao zbog ozlijede ima pravo nastupa u daljnjem tijeku susreta
- Igrač koji se je na zagrijavanju ozlijedio može se zamijeniti s drugim igračem s klupe (samo u paru i trojki) i nema više pravo nastupa u daljnjem tijeku susreta.
- Ako se igrač povrijedi na zagrijavanju u pojedinačnim disciplinama (bližanje i izbijanje u krug, pojedinačno klasično, brzinsko i precizno izbijanje) i ne može se zamijeniti drugim igračem sa klupe, gubi klasične discipline 6:0 , a tehničke discipline 20:0.
Samovoljno napuštanje susreta
Ako igrač samovoljno napusti susret, sudac ga kažnjava žutim kartonom i tražiti od igrača da se vrati u teren. Ako se igrač ne vrati u teren, ekipa iz koje je igrač nema pravo zamjene u disciplini par i trojki odnosno postupanja u ostalim igrama su sljedeća:
- Igrač je diskvalificiran (crveni karton) i nema pravo nastupa u sljedećim igrama tog susreta
- U igri pojedinačno klasično susret se registrira s rezultatom 13:0 bez obzira na stanje rezultata i preostalog vremena za igru u trenutku napuštanja borilišta od strane igrača
- U igri para i trojki klasično: dopušta se ekipama da nastave susret i s jednim (par) odnosno dva (trojka) igrača ako je jedan od igrača samovoljno napustio teren.
- U preciznom, brzinskom i štafetnom izbijanju ekipi ili igraču koji odustane bez valjanog razloga briše se do tada postignuti rezultat u toj disciplini, te se protivničkoj ekipi ili igraču evidentira pobjeda. Obveza je protivničke ekipe ili igrača da nastavi s izbijanjem radi evidencije postignutog rezultata i pobjede u toj disciplini. Ne smatra se odustajanjem ako ekipa ili igrač nema vremena za izbacivanje još jedne boće (brzinsko i štafetno izbijanje).
Podsjećamo
- Nakon završetka izvođenja tehničkih disciplina domaćin je obvezan urediti i zaliti terene.
- Odlukom Izvršnog odbora HBS (11/2008) strogo je zabranjeno tijekom odigravanja susreta na klupi za rezervne igrače i u igralištima konzumiranje duhanskih proizvoda i korištenje mobitela.
- Dopušta se gostujućoj ekipi da prilikom odigravanja susreta koristi svoje osobne nosače boća koji u tom slučaju ne moraju biti prilagodljive visine.
- Klubovi HŽBL, SUPER i 1 . HBL a nastup moraju osigurati boćarsku dvoranu.
- Klubovi 2. HBL-e moraju nastupati na četverostaznom boćalištu, te moraju osigurati rezervni natkriveni natkriveno četverostazno boćalište u slučaju lošeg vremena i nemogućnosti nastupa na otvoreni terenima.
- Na prvostupanjsku odluku može se uložiti žalba Izvršnom odboru HBS-a, uz uplatu pristojbe. U slučaju da žalba bude usvojena pristojba se vraća klubu, u protivnom ako žalba bude odbijena pristojba predstavlja prihod HBS-a.
- Preporuka je za vrijeme susreta puštati laganu glazbu koja ne ometa igru. Za vrijeme brzinskog i štafetnog izbijanja puštati glazbu bržeg ritma koja stimulira igrača na trčanje, ujedno potiče gledatelje na navijanje.
- Klubovi prvog radnog dana Povjereniku lige moraju poštom dostaviti originalno Izvješće sa susreta, u suprotnom će bit kažnjeni temeljem prijave Povjerenika lige.
Suci
- Svi klubovi u HB ligama moraju imati spravu i boću za mjerenje nasutosti terena
- Utakmice SUPER, i 2. HB liga vode dva (2) Nacionalna suca.
- U SUPER i 1. HBL-a uz dva (2) suca, brzinsko i štafetno izbijanje sude još dvojica sudaca za tehnička izbijanja iz istog mjesta.
- Sudac određuje obavezno povlačenje i zalijevanje igrališta prije početka susreta i prije početka zadnje ture igara.
- Suci uz sudačku taksu imaju pravo na naknadu putnih troškova – javni prijevoz (osim aviona) ili 0,27 € po prijeđenom kilometru.
- Troškove sudaca za susrete snosi domaćin i dužan ih je uplatiti na žiro račun suca u roku od tri dana nakon utakmice. Protiv klubova koji u propisanom roku ne podmiri obavezu Povjerenik lige pokrenut će disciplinski postupak.
- Voditelji ekipa koji se ne pridržavaju svojih obaveza sudac će upozoriti na poštivanje istih uz obavezno sankcioniranje (bijeli, žuti, crveni karton).
- Igrač/voditelj ekipe koji na susretu u jednon natjecateljskoj sezoni na bilo kojem stupnju natjecanja dobije žuti ili crveni karton prema Pravilniku o kažnjavanju igrača žutim i crvenim kartonom na boćarskim natjecanjima uz predviđenu kaznu bit će kažnjen i novčanom kaznom.
Teren
- Granulacija pijeska je kao i do sada do 4 mm, dok je obavezna debljina pokretnog sloja pijeska minimalno 2 mm. U slučaju nepoštivanja istog, sudac određuje maksimalno 1 sat za dovođenje igrališta u ispravno stanje, u protivnom se neće dozvoliti odigravanje susreta.
- Sat vremena prije početka susreta domaćin mora urediti (povući) terene i omogućiti gostujućoj ekipi trening na terenima u trajanju od dvadeset (20) minuta.
- Dozvoljeno je da svaka druga staza na igralištima bude odvojena jednom bočnom crtom.
- Domaćin natjecanja mora sudionicima natjecanja osigurati rekvizite, te jednu šipku i bulin po terenu. Za vrijeme trajanja susreta ekipe označavaju markacije predmeta, te ucrtavaju linije izbijanja s jednom šipkom po terenu. Šipka pripada ekipi/igraču koji je na redu za igranje (osim u pojedinačnim disciplinama).
PROMJENE U MEĐUNARODNOM TEHNIČKOM PRAVILNIKU OD 01.01.2022.
Čl. 27. Pozicija igrača koji igra i obveza igranja
Zabranjeno je igraču koji izbija ili bliža da od početka radnje do trenutka izbačaja boće stane na linije pravokutnika od 7,5 m ili izvan njega.
Prijestup će sudac označiti jednim zviždukom ili nekim drugim znakom, a udarac je ništavan.
Čl. 34. Valjanost bacanja bulina
Bacanje je valjano ako bulin stane između prve i druge linije pravokutnika, nasuprot onome iz kojeg je bačen. Bacanje bulina treba biti izvedeno u roku 20 sekundi od završetka ture igre. Ako bacanje nije ispravno protivnik ga postavlja u pravokutnik bacanja bulina prema svom izboru (bez ograničenja)
Čl. 50. Uvjeti za pravilno bližanje
Bližana boća igrana je pravilno ako:
- ne izađe izvan igre,
- ne pomakne, u bilo kojem smjeru, neposredno ili posredno, neki predmet više od 0,50 m.
- Propozicije VOLO Hrvatskih boćarskih liga, sezona 2024. – 2025.
- Obrazac: Zahtjev za odgodu susreta u HBL
- Licenciranje voditelja ekipe za sezonu 2024./2025.
- 1. Hrvatska raffa liga-propozicije i obrasci
- 1. Hrvatska petanka liga-propozicije i obrasci
- Hrvatska kadetska boćarska liga
- Preuzmite dokument: Propozicije+HKBL-+28.10.2024
- Preuzmite dokument: Obrazac-Prijava za natjecanje u HKBL
- Preuzmite dokument: Obrazac- Izvješće sa prvenstvenog susreta HKBL
- Preuzmite dokument: Obrazac- Prijava i Izvješće sa prvenstvenog susreta HKBL
- Preuzmite dokument: Obrazac- Prijava igrača po disciplinama- HKBL
- Hrvatska juniorska boćarska liga
- Odluka DS u postupku protiv D.Gracina
- Odluka DS u postupku protiv B.Bobana
- Odluka DS u postupku protiv Bk Vrgorac
- Odluka DS u postupku protiv M.Baraća – PK Krešimirova grada Šibenik
- Odluka DS u postupku protiv A.Šuše – PK Tribunj
- Rješenje DS u postupku protiv M.Jozipovića – pravomoćnost od 1. lipnja 2024.
- Odluka DS u postupku protiv D.Perice
- Odluka DS u postupku protiv T.Ćurka
- Odluka DS u postupku protiv D.Peršića
- Odluka DS u postupku protiv L.Gracina
- Odluka DS u postupku protiv M.Jozipovića
- Odluka DS u postupku protiv M.Penda