Prvenstvo Europe za seniore – Alassio 27.-30.9.2018.

Nakon odličnih nastupa naših seniorskih reprezentativaca na Mediteranskim igrama (Pero Ćubela 1. mjesto u preciznom izbijanju i Marino Milićević 4. mjesto u brzinskom izbijanju) kao i na petoboju nacija u Pazinu (1. mjesto),  od 27. – 30.9. 2018. u talijanskom gradiću Alassiu, mjestu poznatom po velikom međunarodnom turniru u četvorkama, održat će se Europsko prvenstvo u boćanju za seniore.

Ovaj put kao 1. Kup Maria Occellia, talijanskog boćarskog aktivista koji je svojom obilatom donacijom europskom boćanju dobio čast da ovogodišnje prvenstvo Europe nosi u nazivu njegovo ime.  Hrvatska reprezentacija nastupit će u sastavu: Alen Guštin i Nenad  Tadić– par klasično, Pero Ćubela precizno izbijanje i pojedinačno klasično, Tomislav Kolobarić – bližanje i izbijanje u krug,  Marino Milićević brzinsko izbijanje i štafeta i Darijan Živolić – štafeta. U hrvatskoj delegaciji su još i  izbornik Jure Maglić i njegov pomoćnik Čedo Vukelić.  Za Alassio će također krenuti i Marino Štefan – međunarodni sudac, Boris Nadenić – voditelj natjecanja kao i fizioterapeutkinja Vesna Veljković.  Posljednje prvenstvo Europe održano 2016. godine u Nici hrvatskoj reprezentaciji u sastavu Leo Brnić, Marino Miličević, Luka Žure, Tomislav Kolobarić, Igor Hajsek pod dirigentskom palicom izbornika Milana Celije donijelo je jednu zlatnu medalju (brzinsko izbijanje Leo Brnić) i dvije brončane medalje (štafeta i par klasično).  Važno je istaknuti da je ovogodišnje prvenstvo Europe ujedno i kvalifikacijsko natjecanje za Svjetsko prvenstvo koje će se održati 2019.godine, po svemu sudeći u Francuskoj (Saint Vulbas).  Sukladno odlukama  IO-a FIB-e pravo nastupa na svjetskom prvenstvu stječe po disciplinama sedam (7) najbolje plasiranih s ovogodišnjeg prvenstva Europe. S obzirom na trenutnu formu  sa posljednje  provjere na petoboju nacija s punim pravom očekuje se još jedan dobar nastup  naših reprezentativaca.

Tijekom održavanja prvenstva Europe u Alassiju (29. i 30.9.2018. )  održat će se  i sjednice IO-a FIB-e i IO-a FEB-e na kojima će sudjelovati i hrvatski predstavnici Tomislav Ćurko (dopredsjednik FEB-e) i Denis Peršić (član IO-a FIB-e). Na sjednicama će se, kao nastavak reforme svjetskog boćanja započete u Casablanci (odlukama s kongresa FIB-e 2017.), donijeti važne odluke o reformi svjetskih prvenstva i odrediti daljnje aktivnosti s ciljem uvrštenja boćanja na Olimpijske igre 2024.godine u Parizu.

Datum objave: 24.09.2018.