Objava organizacijskog odbora Olimpijskih igra u Parizu 2024.

Organizacijski odbor Olimpijskih igara u Parizu objavio je imena četiri dodatna sporta koje je predložio Međunarodnom olimpijskom odboru za uvrštenje na Olimpijske igre u Parizu.

Organizacijski odbor Olimpijskih igara u Parizu objavio je, ranije nego je kandidacijskim postupkom bilo predviđeno (krajem 2019. godine), imena četiri dodatna sporta koje je predložio Međunarodnom olimpijskom odboru za uvrštenje na OI u Parizu. Boćanje, čiju je kandidaturu podnijela Svjetska boćarska konfederacija (CMSB), nažalost nije ušlo među četiri sporta koja će biti dodatni  pokazni sportovi na  Olimpijskim igrama u Parizu. Izbor organizatora pao je na surfanje, slobodno penjanje, skateboard i breakdance. Iako se je od 2015. godine, kada je u Monacu boćanje istaklo svoju kandidaturu za uvrštenje na OI u Parizu, posebno isticala velika šansa za uvrštenje na OI upravo radi izvornosti i povezanosti boćanja kao sporta s Francuskom – domaćinom OI, izbor organizatora pao je na sportove zanimljivije mlađoj publici. Šteta je da je boćanje, zajedničkom kandidaturom s rafa i petanqua boćanjem, stavilo u drugi plan fizičku dimenziju naših “udarnih” disciplina (brzinsko i štafetno izbijanje) preferirajući u kandidaturi  petanqu kao najrasprostranjeniju i najprepoznatljiviju boćarsku specijalnost na svijetu. Bez obzira što u kandidaturi za Pariz nisu uspjeli puno “bogatiji i u medijima prisutniji sportovi” kao što su  bejzbol, karate, squash, skijanje na vodi, biljar i šah,  moramo priznati da smo kao ljubitelji boćanja duboko razočarani ovakvim ishodom. Međutim,  ovaj izbor je pokazatelj u kojem smjeru se boćanje treba razvijati i predstavljati u javnosti. Favoriziranjem tehničkih disciplina (brzinsko, štafetno i precizno izbijanje)  i približavanjem boćanja mladima potrebno je u potpunosti stvoriti sliku boćanja kao sporta za mlade. Kroz djelovanje CMSB potrebno je osigurati svoju stalnu prisutnost na Svjetskim i Mediteranskim igrama i nastaviti raditi na promjeni  imidža boćanja u javnosti do neke nove kandidature za olimpijske igre.

Datum objave: 25.02.2019.