Boćarski kamp u Sinju

Nakon kampa za mlade boćare u Donjem Brgatu, izbornici Čedo Vukelić i Romano Grižančić održali su boćarskih kamp i u Sinju, od 29. – 30. kolovoza.
Na boćarskom kampu sudjelovalo je dvanaest mladih sportaša i sportašica iz Cetinske krajine, te iz okolice Splita uz prisustvo i desetak voditelja boćarskih ekipa i boćara klubova iz SDŽ.

Izbornici Vukelić i Grižančić polaznicima su predstavili osnove pravilne tehnike bližanja i izbijanja, tehniku izbacivanja boća iz dva koraka, koja je osnova svih ostalih tehnika koje se nadograđuju na spomenutu tehniku (pucanje iz četiri, a onda i šest koraka).

• Idealnu tehniku dolaska na stalak prilikom brzinskog i štafetnog izbijanja
  • Idealan položaj stalka u odnosu na bijelu boću kao iduću metu
  • Određivanje položaja tapeta odnosu na centar igrališta
  • Idealan položaj lijeve ruke prilikom zaručenja kod tehnike pucanja boće
  • Idealna amplituda ruke u fazi punjenja boće (faza iza tijela)
  • Metode otklanjanja pogreške kod poskoka igrača na crti prilikom izbačaja
  • Metode otklanjanja pogrešaka kod „niskog“ desnog ramena prilikom nošenja boće
  • Zakašnjeli izbačaj kao onaj koji generira najbolji rezultat u boćarskom sportu
  • Zadovoljavanje individualnih biomehaničkih zahtjeva svakog sportaša u ponaosob
  • Važnost psihološke pripreme sportaša i suradnja sa vrhunskim sportskim psiholozima
  • Važnost pravilnog zagrijavanja i istezanja kao preduvjet za velike rezultate
  • Vježbe pravca i dužine kod pucanja za mlade sportaše, početnike
  • Principi i zakonitosti svakog pojedinog stava kod bližanja boće (niski, srednji, visoki)
  • Pravilan odnos (visina) ramena i kukova prilikom bližanja boće
  • Pravilno držanje boće u dlanu prilikom bližanja boće
  • Prvilna brzina izlaska tijela nakon izbačaja boće kod bližanja iste
  • Pravilan položaj tijela (kroz faze) prilikom izlaska za bližanom boćom

Treneri koji su prisustvovali edukaciji imali su mnogo pitanja u svezi najsitnijih tehničkih detalja. Izbornik Vukelić je sve izazove dočekao potpuno spreman, što nije ni čudno obzirom na količinu znanja o materiji.

Svi polaznici kampa su, osim rada sa najboljim našim boćarskim stručnjacima, imali osiguran prijevoz, hranu i piće.

Boćarski kamp održan je na odlično pripremljenim otvorenim boćarskim terenima boćarskog kluba Sinj uz pridržavanje epidemioloških preporuka.

Boćarski klub Sinj i predsjednik kluba Dario Vuković pokazali su se kao odlični domaćini kampa, njihov angažman oko organizacije i mnogo dobre volje pridonijelli su tome da su se svi polaznici kampa, treneri i izbornici osjećali iznimno ugodno.

(S.Stipić)

Galerije