Marin Ćubela u Komisiji sportaša HOO-a

Zagreb, 13. listopada 2016. – Komisija sportaša Hrvatskog olimpijskog odbora (HOO) održala je 13. listopada svoju prvu sjednicu u novom sastavu koji čine Snježana Pejčić (streljaštvo), Barbara Matić (judo), Lucija Zaninović (taekwondo), Šime Fantela (jedrenje), Damir Martin (veslanje), Mario Todorović (plivanje), Natko Zrnčić Dim (skijanje), Vedrana Malec (skijaško trčanje), Marin Ćubela (boćanje) te Ana Znaor (kickboxing). Za predsjednika Komisije izabran je srebrni olimpijac i dopredsjednik HOO-a Damir Martin. Uz njega, članovi Skupštine HOO-a su Snježana Pejčić i Šime Fantela.

U svom četverogodišnjem mandatu Komisija će razmatrati pitanja koja se odnose na sportaše, zastupati prava i interesa sportaša pri donošenju odluka u HOO-u te davati prijedloge i mišljenja tijelima HOO-a. Kao teme od posebnog interesa istaknuli su na današnjoj sjednici zdravstvenu skrb, rješavanje statusnih pitanja, informiranje sportaša o pravima i obavezama te obrazovanje.

Komisija je sastavljena od šest predstavnika ljetnih olimpijskih sportova, dva predstavnika zimskih olimpijskih sportova te dva predstavnika neolimpijskih sportova, pri čemu mora biti izjednačen broj sportašica i sportaša.

Kandidate za izbor predlažu komisije sportaša nacionalnih sportskih saveza ili sami savezi, ako još nisu osnovali komisiju, a što su do sada učinila tek dva saveza – Hrvatski streljački savez i Hrvatski sportski plesni savez. Članove biraju sportaši na ljetnim i zimskim olimpijskim igrama, dok se za predstavnike neolimpijskih sportova organiziraju posebni izbori.

Komisija sportaša HOO-a utemeljena je, sukladno smjernicama Međunarodnog olimpijskog odbora i Olimpijskoj povelji, u srpnju 2012. godine. Za prvog predsjednika izabran je plivač Gordan Kožulj, a nakon njega tu su funkciju obnašali vaterpolist Josip Pavić i košarkašica Sandra Mandir.

(hoo/msč)

Datum objave: 17.10.2016.